Assume 0.62 g of a substance marketed as \"Pure Energy\" isannihilated by 0.62 g
ID: 1757652 • Letter: A
Question
Assume 0.62 g of a substance marketed as "Pure Energy" isannihilated by 0.62 g of a second substance "Anti-Pure Energy." Howlong would the energy released power a city which uses 1.8E9 W ofpower? Answer in units of h. Assume 0.62 g of a substance marketed as "Pure Energy" isannihilated by 0.62 g of a second substance "Anti-Pure Energy." Howlong would the energy released power a city which uses 1.8E9 W ofpower? Answer in units of h. Assume 0.62 g of a substance marketed as "Pure Energy" isannihilated by 0.62 g of a second substance "Anti-Pure Energy." Howlong would the energy released power a city which uses 1.8E9 W ofpower? Answer in units of h.Explanation / Answer
Total massannihilated m = 0.62 + 0.62 = 1.24 g = 1.24* 10-3 kg Energyreleased E = m* c2 = 1.24 *10-3 * (3 *108)2 = 1.116* 1014 J Time t = Energy/ power = 1.116 * 1014/ 1.8 * 109 = 6.2 *104 s time inhour t = 6.2 *104 /3600 = 17.22 hRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.