A truck travels uphill with constant velocity on a highway with a 5.5° slope. A
ID: 1871088 • Letter: A
Question
A truck travels uphill with constant velocity on a highway with a 5.5° slope. A 40-kg package sits on the floor of the back of the truck and does not slide, due to a static frictional force. During an interval in which the truck travels 375 m, find the following. (a) What is the net work done on the package? (b) What is the work done on the package by the force of gravity? (c) What is the work done on the package by the normal force? (d) What is the work done on the package by the friction force?
Explanation / Answer
(A) Fnet =0 on truck
hence work done = 0
(B) W = F.d
W = (40x 9.8) (375) cos(90 - 5.5)
W = 14089 J
(C) angle between normal force and displacement is 90 deg.
so cos90 = 0
hence work done = 0
(D) Fnet = m g sin(5.5) - f= 0
f = m g sin(5.5)
W = m g sin(5.5) . (375) cos180
W = 14089 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.