A truck travels uphill with constant velocity on a highway with a 6.0° slope. A
ID: 1782129 • Letter: A
Question
A truck travels uphill with constant velocity on a highway with a 6.0° slope. A 55-kg package sits on the floor of the back of the truck and does not slide, due to a static frictional force. During an interval in which the truck travels 315 m, find the following.
(a) What is the net work done on the package?
____J
(b) What is the work done on the package by the force of gravity?
____J
(c) What is the work done on the package by the normal force?
____J
(d) What is the work done on the package by the friction force?
____J
Explanation / Answer
truck moving with constant velocity => a = 0
now package does not slide
=> mgsin(theta) = Us*mgcos(theta)
a) net workdone on package = 0 J
b) workdone by force of gravity = mgsin(theta)*(-315) = 55*9.8*sin(6 degrees)*(-315) = - 17.74 kJ
c) workdone by normal force = 0 because no displacement in normal direction.
d) workdone by force of friction = Us*mgcos(theta)*(315) = mgsin( theta)*(315) = 17.74 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.