What is the average . A traveler covers a distance of 500 miles in a time of 10
ID: 1870605 • Letter: W
Question
What is the average . A traveler covers a distance of 500 miles in a time of 10 hours. speed of this trip? A driver drives for 3 hours travel in this time? irs at an average speed of 55 MPH. What distance does she average speed A student walks a distance of 460 m with an average speed of 1.5 m/s. Wha required to walk this distance? ssume the following data for two different objects: Object L di ti d2 t2 0 30 4 60 90 8 120 10 150 0 2 6 9 12 4 15 5 h distance (di) versus (ti) for object 1 pute the speed of object 1 from the graph ph distance (d2) versus (t2) for object 2 npute the speed of object 2 from the graph ich object is moving faster hout any computation, can you tell from the graph, which object is moving er? Whv? from point O to point A 6 run 4 meters in 2 seconds from point B to point C. the graph distance versus time and find the total distance traveled. your average speed from point O to pointA your average speed from point A to point B your average speed from point B to point C are your average speed from point O to point A with that from B to C meters in 5 second s, then you stop for 3 secondsExplanation / Answer
1)
average speed = distance traveled / time of traveled
average speed = 500 miles / 10 hr = 50 miles / hr
average speed = 50 MPH
2)
average speed = distance traveled / time of traveled
55 MPH = distance traveled / 3 hr
distance traveled = 164 miles
3)
velocity = distance / time
t = d/v
t = 460 m / 1.5 m/s
t = 306.67 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.