Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk a

ID: 1870580 • Letter: A

Question

A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk at a speed of 3.5 km/h relative to the sidewalk in the direction that the sidewalk is moving. The sidewalk is 105 m long and moves with a steady velocity of 1.9 km/h.

How much time does the passenger save by taking the moving sidewalk instead of just walking beside it?

Through what distance does the passenger walk relative to the moving sidewalk?

If the passenger's stride is 80 cm, how many steps are taken in going from one end of the moving sidewalk to the other?

Explanation / Answer

speed of side walk vsE = 1.9 km/h


speed of passenger vps = 3.5 km/h

speed of passenger relative to earth vpE = Vps + VsE = 1.9 + 3.5 = 5.4 km/h

time taken by side walk t1 = d/vsE =

time taken by passenger t2 = d/vPE

time saved = t1 - t2 = d*(1/vsE - 1/VPE)

t1 - t2 = 105*10^-3*(1/1.9 - 1/5.4)

t1 - t2 = 0.0358 hour

t1 - t2 = 0.0358*60 minutes


time saved t1 - t2 = 2.15 minutes

============

dPs = dPE + dEs

dPs = dPE - dsE


dPs = dPE - VSE*t2


dPs = dPE - VsE*d/VpE


dPs = 0.105 - 1.9*0.105/5.4 = 0.068 km = 68 m


-----------------------------

length of each step L = 0.8 m

number of steps N = dPs/L = 68/0.8 = 85 steps

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote