A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk a
ID: 1578497 • Letter: A
Question
A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk at a speed of 2.5 km/h relative to the sidewalk in the direction that the sidewalk is moving. The sidewalk is 100 m long and moves with a steady velocity of 2.0 km/h. -How long (in s) does it take for the passenger to get from one end of the sidewalk to the other, that i to cover the 100 m? -How much time does the passenger save by taking the moving sidewalk instead of just walking beside it? -Through what distance does the passenger walk relative to the moving sidewalk? -If the passenger's stride is 75 cm, how many steps are taken in going from one end of the moving sidewalk to the other?
Explanation / Answer
a) Using the equation,
s = ut+ 0.5*at^2
as a = 0
so, t = s/u = 100/((2.5+2)/3.6) = 80 s
b) s' = 100/((2.5/3.6)= 144 s
So, time saved = 144 - 80 = 64 s
c) distance = (2.5/3.6)* 80 = 55.56 m
d) number of steps = 55.56/0.75 = 74 steps
Please rate my answer, good luck...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.