Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7. A gir standing 5.7 m from a high wall throws a ball with initial speed 12 m/s

ID: 1866176 • Letter: 7

Question

7. A gir standing 5.7 m from a high wall throws a ball with initial speed 12 m/s, angled 36 above the horizontal towards the wall. What is the time of the ball's flight from her hand until t hits the wal1? A. 0.48 s B. 0.59 s C. 1.7 s D. 2.1 s 8. The Sun has about 27 million times the as of the Moon and is about 400 times further from the Earth than the Moon. Which gives the relationship of the gravitational attraction between the Earth and the Sun (Fs) and the Earth and the Moon (Fs)? A. Fs > F C. Fs

Explanation / Answer

here,

7)

horizontal distance , x = 5.7 m

intial speed , u = 12 m/s

theta = 36 degree

let the time taken be t

x = u * cos(theta) * t

5.7 = 12 * cos(36) * t

t = 0.59 s

the time taken is B) 0.59 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote