7. A block of mass 2.50 kg on a smooth horizontal surface is pushed against an i
ID: 1777482 • Letter: 7
Question
7. A block of mass 2.50 kg on a smooth horizontal surface is pushed against an initially relaxed spring that has a force constant k-310 N/m, compressing it 1.50 meters. What is the stored energy in the spring? 8. A block of mass 2.50 kg on a smooth horizontal surface is pushed against an initially relaxed spring until the spring has 3.22 J of stored energy. The mass is then released, what is its velocity when it leaves the spring? There is no friction. 9. A 5.2 kg ball is dropped from a height of 44.2 m above the ground. What is the ball's kinetic energy as it hits the ground?Explanation / Answer
7) Energy stored in spring = 0.5Kx^2 =0.5*310*1.5*1.5= 348.75 J (ans)
8) Using energy conservation
0.5 mv^2 = 3.22 J
v= 1.6 m/sec (ans)
9) Using energy conservation
KE = mgh = 5.2*9.81*44.2 = 2254.73 J (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.