Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

46 pts The voltage measured across a resistor with a voltmeter is 4.5 V. The res

ID: 1865415 • Letter: 4

Question

46 pts The voltage measured across a resistor with a voltmeter is 4.5 V. The resistor is 220 ?. a) What is the current through the resistor? b) What is the power being dissipated (power converted to heat) by the 220 Q resistor? 5) 10 pts. Assume the sun light intensity is 1080W/m2 and the area of your solar cells is 52.0 m2. The efficiency of the solar cells are 11%. A) What is the power delivered by the solar cells? B) If the sun is shining typically 11 hours a day at this light intensity, how much energy per day in units of kWh/day would be generated by these solar cells ?

Explanation / Answer

Q4)-

Part A)-

By the Ohm's law we know that V=i*R so applying this eqn here

Given data is V= 4.5v and R = 220 ohm

Then-

i= V/R = 4.5/220 = 0.0204 Amp.

Part B)-

Power = i2*R

Power = 0.02042*220 = 0.0836 Watt

Q5)-

Part A)-

As we know that Intensity = Power / Area

Power = intensity*Area

Power = 1080 * ( 52) = 56160 Watt

But efficiency is given as 11% than-

Pout or Power Deliverd = 0.11*P = 0.11*56160 = 6177.6 Watt

B)-

Energy = Power * time per day = 6177.6 *11 = 67953.6 Wh/day

Energy = 67.953 kWh/day

Thankyou !!! Have fun

Please Rate High.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote