Sun marks People Window Help C A Bat Strikes A 0.145-kg Base x 14759300&OpenVell
ID: 1865268 • Letter: S
Question
Sun marks People Window Help C A Bat Strikes A 0.145-kg Base x 14759300&OpenVellumHMAC; fe2et 61445e1#10001 PHYS 2100 Course Home Exercise 8.10 Part A A bat strikes a 0.145-kg basebali Just before impact, the bal is traveling horizontsally to the right at 330 m/s; when it leaves the bat, the ball is raveling to the left at an angle of 330 above horlizontal wilth a speed of 550 m/s. The bal and bat are in contact for 175 Find the horinontal and vertical components of the average force on the ball Let +a be to the right and +y be upwand Express your answers using three significant figures separated by a comma. Next > Provide Feedback MacBook 20Explanation / Answer
mass = m = 0.145 kg
horizontally right at 33.0 m/s
angle 33o
above horizontal speed 55 m/s
and time for contact is 1.75 ms
V1 = initial velocity horizontal
V2 = final velocity horizontal
V1 - at = - V2
( V1 + V2 ) / t = a
a = ( 33 + 55 X cos33 ) / 0.00175
a = 45215.36 m/s2
using Fx = m a
Fx = 0.145 X 45215.36
Fx = 6556.227 N to left side
and
V1 = 0
V2 = 55 sin33 = 29.955 m/s
usnig V = a t
a = V/t
Fy = m V / t
Fy = 0.145 X 29.955 / 0.00175
Fy = 2481.99 N in an upward direction
Fx , Fy = 6556.227 N to left side , 2481.99 N in an upward direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.