Summit Record Company is negotiating with two banks for a $100,000 loan. Fidelit
ID: 2673637 • Letter: S
Question
Summit Record Company is negotiating with two banks for a $100,000 loan. Fidelity Bank requires a 20 percent compensating balance, discounts the loan, and wants to be paid back in four quarterly payments. Southwest Bank requires a 10 percent compensating balance, does not discount the loan, but wants to be paid back in 12 monthly installments. The stated rate for both banks is 9 percent.
(a) Calculate the effective interest rate for Fidelity Bank and Southwest Bank. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Effective rate:
Fidelity Bank= %
Southwest Bank= %
----------------------------------------------------------------------------
(b) Recompute the effective cost of interest, assuming that Summit ordinarily maintains $20,000 at each bank in deposits that will serve as compensating balances. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Effective rate:
Fidelity Bank= %
Southwest Bank= %
--------------------------------------------------------------------------------
Explanation / Answer
(a)
Fidelity Bank
Compensating balance = 20 % of 100,000 = 0.2 * 100,000 = 20,000
No. of payments = 4 (since only quarterly payments are required.)
discounted loan rate = 9 % of 100,000 = 9,000
Effective interest rate = 2 * No.of payments * loan rate/(Total loan - comnsating balance -loan rate) * ( no. of payments +1) --------------(1)
Effective intereset rate = 2 * 4 *9000/((100,000 - 20,000 - 9000) * ( 4 + 1)) = 20.28 %
Southwest Bank
Compensating balance = 10 % of 100,000 = 0.1 * 100,000 = 10,000
No. of payments = 12 (since only monthly payments are required.)
loan rate = 9 % of 100,000 = 9,000
Here there is no dicounting. so,
Effective interest rate = 2 * No.of payments * loan rate/(Total loan - comnsating balance) * ( no. of payments +1) --------------(2)
Effective intereset rate = 2 * 12 *9000/((100,000 - 10,000) * ( 12 + 1)) = 18.46 %
(b)
If the company normally maintains 20,000 dollars that serve as compensating balance then,
In the above (1) and (2) equations we use compensating balance = 0
For
Fidelity bank effective interest rate = 2 * 4 *9000/((100,000 - 0 - 9000) * ( 4 + 1)) = 15.82 %
For
South west bank effective interest rate = 2 * 12 *9000/((100,000 - 0) * ( 12 + 1)) = 16.62 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.