An electron beam is fired through a constant magnetic field. The field extends f
ID: 1864864 • Letter: A
Question
An electron beam is fired through a constant magnetic field. The field extends for l= 10.0 cm and there is a target at the far edge. The electrons enter the field with a speed of v=3.0 * 10^-6 m/s and are observed to strike the screen y = 4.0cm from the center line.
a) What is the magnitude of the magnetic field, B? If the field is configured as in the figure, do the electrons strike the target above or below the center line?
b) If instead the beam is composed of protons, how much would they deflect? Would the deflection be up or down?
oblem Set 3 - Due Thursday, July 1: a constant magnetic field. The field extends for with a speed of u 3.0 × 106 m/s and are obser field Target magnetic field, B? If the field is configured as in t er line? ed of protons, how much would they deflect? Would d with q = 20. and has an area of A = 20. cm2. I ant magnetic field, B. If a proton beam is fired intExplanation / Answer
As seen ,magnetic field is perpendicular to velocity ,electron will try to go in circular path
Initial force direction=upward so electrons will hit above the center line
horizontal distance travelled=10 cm=0.1 m
vertical distance travelled=4 cm =0.04 m
radius of path is r
(r)^2=10^2+(r-4)^2
r=14.5 cm
Let magnetic field is B
radius of path=mv/eB=14.5 cm=0.145m
we got B=1.176*10^(-4) T
(b)If proton ,the charge will be postive so they will deflect in opposite direction i.e. downward ,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.