10.41-Angular Momentum and Its Conservation Part A Calculate the angular momentu
ID: 1864308 • Letter: 1
Question
10.41-Angular Momentum and Its Conservation Part A Calculate the angular momentum of an ice skater spinning at 5.90 rev/s given his moment of inertia is 0.336 kg-m2. Submit Answer Tries o/s Part B He reduces his rate of spin (his angular velocity) by extending his arms and increasing his moment of inertia. Find the value of his moment of inertia if his angular velocity decreases to 1.17 rev/s. Submit Answer Tries 0/5 Part C Suppose instead he keeps his arms in and allows friction of the ice to slow him to 2.70 rev/s. What average torque was exerted if this takes 12.0 s? Submit Answer Tries 0/5Explanation / Answer
a)
W= 5.90 *2pi = 37.07 rad/s
L= IW = 0.336*37.07
L= 12.46 Kg-m^2/s
b)
W= 1.17*2pi = 7.35 rad/s
I= L/W = 12.46/7.35
I= 1.69 kg-m^2
c)
Wf = 2.70*2pi= 16.96 rad/s
a=alpha
a= (Wf-W)/t =(16.96 - 37.07)/12
a= -1.68 rad/s^2
T=I*a= 0.336*(-1.68)
T= -0.563 N-m
Comment in case any doubt, please rate my answer....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.