Jane spikes a volleyball (m=250g ) for 0.02 sec. a net horizontal of 200 N is ap
ID: 1863639 • Letter: J
Question
Jane spikes a volleyball (m=250g ) for 0.02 sec. a net horizontal of 200 N is applied tot the volleyball . (A) if the final velocity of the ball is 20 m/s what is the initial velocity of the ball ? (B) if the final velocity of the ball is is 12 m/s , what is the initial velocity of the ball ? Jane spikes a volleyball (m=250g ) for 0.02 sec. a net horizontal of 200 N is applied tot the volleyball . (A) if the final velocity of the ball is 20 m/s what is the initial velocity of the ball ? (B) if the final velocity of the ball is is 12 m/s , what is the initial velocity of the ball ?Explanation / Answer
Using force- impulse relationship
Ft= m(v-u)
A.
200*0.02= 0.25*( 20-u)
u= 4 m/s
-----
B. 200*0.02= 0.25*( 12-u)
u= - 4 m/s
-----
Comment in case any doubt..goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.