Jane and Jon, with masses of 50 kg and 60kg, respectively,stand on a frictionles
ID: 1741946 • Letter: J
Question
Jane and Jon, with masses of 50 kg and 60kg, respectively,stand on a frictionless surface 10m apart. John pulls on a ropethat connects fim to jane, giving Jane an acceleration of 0.92m/s2 toward him. a) What is JOhn's acceleration? b) If the pulling force is appliedconstantly, where will Jane and JOhn meet? Jane and Jon, with masses of 50 kg and 60kg, respectively,stand on a frictionless surface 10m apart. John pulls on a ropethat connects fim to jane, giving Jane an acceleration of 0.92m/s2 toward him. a) What is JOhn's acceleration? b) If the pulling force is appliedconstantly, where will Jane and JOhn meet?Explanation / Answer
a) F=m*a F=50kg*.92m/s^2 F=46N 46N=60kg*a 46N/60kg=a a=.767m/s^s b) .92m/s^2 + .767m/s^2 = 1.687m/s^2 s=.5*a*t^2 10m=.5*1.687m/s^2*t^2 10m/(.5*1.687m/s^2)=t^2 (10m/(.5*1.687m/s^2))^.5=t t=3.44s s=.5*.92m/s^2*3.44s s=5.45m or s=.5*.767m/s^2*3.44s a=4.55m So, they will meet 5.45m from Jane's intial position, or 4.55mfrom John's initial postion. Hope that helped. b) .92m/s^2 + .767m/s^2 = 1.687m/s^2 s=.5*a*t^2 10m=.5*1.687m/s^2*t^2 10m/(.5*1.687m/s^2)=t^2 (10m/(.5*1.687m/s^2))^.5=t t=3.44s s=.5*.92m/s^2*3.44s s=5.45m or s=.5*.767m/s^2*3.44s a=4.55m So, they will meet 5.45m from Jane's intial position, or 4.55mfrom John's initial postion. Hope that helped.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.