What frequencies will a 1.85 m long tube produce in the audible range (20 Hz - 2
ID: 1863532 • Letter: W
Question
What frequencies will a 1.85 m long tube produce in the audible range (20 Hz - 20,000 Hz) at 24.0°C for the following cases?
(a) the tube is closed at one end
lowest frequency 46.73 Correct: Your answer is correct. Hz
second lowest frequency 140.20 Correct: Your answer is correct. Hz
highest frequency (rounded to the nearest Hz) 19953 or 19954 Incorrect: Your answer is incorrect. Hz
(b) the tube is open at both ends lowest frequency 93.46 Correct: Your answer is correct. Hz
second lowest frequency 186.92 Correct: Your answer is correct. Hz
highest frequency (rounded to the nearest Hz) 19907 or 19906 Incorrect: Your answer is incorrect. Hz
I got the correct answer for f1 and f2 on both parts a and b. for some reason I cant find the correct answer for fmax on either. can someone please explain?
Explanation / Answer
Only certain combinations of wavelength and length of the pipe will result in a standing wave or resonance.
The conditions are given by:
For one end closed
? n = 4L / n for n=1,3,5,7, etc
?n = c / ? n = nc / 4L for n=1,3,5,7, etc
The frequencies ?n are called the resonant frequencies of the pipe.
Here only odd numbers are allowed
For n = 1, lowest frequency is c/ 4* 1.85 = 46.7 Hz
So at n = 427 , we will get maximum frequency = 19939 Hz
For both side open pipe
?n = c / ? n = nc / 2L for n=1,2,3,4, etc
Here all numbers are allowed
So for n= 1 frequency = 93.4 Hz
Maximum frequency will be at n = 214 is 19986 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.