One body with mass +1 kg moves down an inclined plane with tan angle 45’ without
ID: 1863506 • Letter: O
Question
One body with mass +1 kg moves down an inclined plane with tan angle 45’ without friction. The resulting acceleration along the inclined plane is a1. A second body with mass m2=1.0001 moves down on an identical inclined plane but friction is described as 0.25, the acceleration of second body is a2 , determine the ratio between a1 and a2 . ( you do not know values of gravitation acceleration One body with mass +1 kg moves down an inclined plane with tan angle 45’ without friction. The resulting acceleration along the inclined plane is a1. A second body with mass m2=1.0001 moves down on an identical inclined plane but friction is described as 0.25, the acceleration of second body is a2 , determine the ratio between a1 and a2 . ( you do not know values of gravitation accelerationExplanation / Answer
Given
mass m1 = 1 kg theta1 = 45 degrees , acceleration a1, friction zero
mass m2 = 1.0001 kg , theta2 = 45 degrees, acceleration a2, coefficient of kinetic friction mue_k = 0.25
as the mass is moving down the incline plane then
here theta1 = theta2 = theta
the net force acting on it is
for m1
m1*a1 = m1*g sin theta
a1 = g sin theta
for m2
m2*a2 = m2*g sin theta - mue_k*m2*g cos theta
a2 = g( sin theta - mue_k*cos theta)
now
a1/a2 = (g sin theta)/(g( sin theta - mue_k*cos theta) )
a1/a2 = sin theta /( sin theta - mue_k*cos theta)
a1/a2 = sin45 /(sin45-0.25 cos45)
a1/a2 = 1.333
the ratio is 1.333
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.