AutoCAD LT - [C: E Module 2-Group Project- E Module 6-homework. W ley.. E User S
ID: 1863471 • Letter: A
Question
AutoCAD LT - [C: E Module 2-Group Project- E Module 6-homework. W ley.. E User Settings: Kevin Leopold WleyPLus > Rt://eugen.wikeypbus.comed C fr.uni Search Find a Conta Address Filter E-r Assianment>Open Assignment ??ByLayer low L SCREEN PR INTER VERSION BACK NEXT Find ASSIGNMENT RESOURCES Chapter 16, Problem 026 A string along which waves can travel is 3.14 m long and has a mass of 292 g. The tension in the string is 51.8 N. What must be the frequency of traveling waves of amplitude 5.73 mm for the average power to be 36.5 W? Simulation: Number Units Chapter 16, Problem 063 Chapter 16, Problem 002 Chapter 16, Problem 015 hapter 16 roblem 02 Simulation: The number of significant digits is set to 3; the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work LINK TO SAMPLE PROBLEM Question Attempts: 0 of 10 used SAE FOR LATER SUBMIT ANSWER ? dd netvorks oblem 041 M 7/2/2018 ModelL 100%! ommand: S ommand: Specify Problem o01 Chapter 17. start 4FrefOK nbox - KLexp. Mncons Medla. Cakulater To do st.docx.AUOCAD LT - 6:32 AMExplanation / Answer
Average power in string wave,
P = 0.5 u v w^2 A^2
and v = sqrt(T/u) = sqrt(51.8/(0.292/3.14)) = 23.6 m/s
now putting values in first equation,
36.5 = 0.5*(0.292/3.14)*23.6*5.73e-3^2 * w^2
w^2 = 36.5/[ 0.5*(0.292/3.14)*23.6*5.73e-3^2] = 1013090
w = sqrt 1013090 = 1006
frequency f = w/2pi = 1006/2pi
= 160.1 Hz answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.