The wad of clay of mass m = 0.22 kg is initially moving with a horizontal veloci
ID: 1863183 • Letter: T
Question
The wad of clay of mass m = 0.22 kg is initially moving with a horizontal velocity v1 = 5.6 m/s when it strikes and sticks to the initially stationary uniform slender bar of mass M = 3.8 kg and length L = 2.04 m. Determine the final angular velocity of the combined body and the x-component of the linear impulse applied to the body by the pivot O during the impact. The angular velocity is positive if counterclockwise, negative if clockwise. The impulse is positive if to the right, negative if to the left.
Explanation / Answer
w2 = (3*m*v1) / [(M+m)L]...Counter Clockwise
Ox delta t = {M / [2(M+m)]} m*v1...right
I will post solution steps when I figure them out myself.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.