156 l b man leaps off the circular platform with a velocity of v m / p = 6 f t /
ID: 1862517 • Letter: 1
Question
156lb man leaps off the circular platform with a velocity of vm/p = 6ft/s , relative to the platform.(Figure 1 )Determine the angular velocity of the platform afterwards. Initially the man and platform are at rest. The platform weighs 305
lb and can be treated as a uniform circular disk.
156lb man leaps off the circular platform with a velocity of vm/p = 6ft/s , relative to the platform.(Figure 1 )Determine the angular velocity of the platform afterwards. Initially the man and platform are at rest. The platform weighs 305 lb and can be treated as a uniform circular disk.Explanation / Answer
Here Angular Momentm remains Conserved
mvr = Iw
mvr = (0.5*MR^2 + mr^2)*w
w = (156*6*8)/(0.5*305*10^2 + 156*8^2)
= 0.2967
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.