A wall constructed of three layers is to be considered. The inner surface of the
ID: 1862418 • Letter: A
Question
A wall constructed of three layers is to be considered. The inner surface of the wall is maintained at 23 C and the outer surface is 8 C. The combined convection and radiation heat transfer coefficients are 17 W/m^2*K. The inner layer is plaster with 1cm thickness and k=0.36 W/m*K. The middle layer is brick 20 cm thickness and k=0.72 W/m*K and the outer layer is cement 2 cm thickness and k=1.4 W/m*k. The wall system is 6m wide by 2.8m high.
What is the rate of heat transfer through the wall and temperature drops accross each layer, and surface-ambient air?
Explanation / Answer
Net thermal resistance R = R1 + R2 + R3 + R_conv
R = [t1 / (k1*A1)] + [t2 / (k2*A2)] + [t3 / (k3*A3)] + [1/(h*A)]
R = [0.01/(0.36*6*2.8) + 0.2/(0.72*6*2.8) + (0.02/(1.4*6*2.8) + 1/(17*6*2.8)]
R = 0.0209 K/W
Rate of heat transfer through the wall Q = Temp difference / R
Q = (23 - 8) / 0.0209
Q = 717.6 W
Temp difference across inner layer = Q*R1 = 717.6*0.01/(0.36*6*2.8) = 1.19 deg C
Temp difference across middle layer = Q*R2 = 717.6*0.2/(0.72*6*2.8) = 11.86 deg C
Temp difference across outer layer = Q*R3 = 717.6*0.02/(1.4*6*2.8) = 0.61 deg C
Tep difference between surface-air = Q*R4 = 717.6/(17*6*2.8) = 2.51 deg C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.