This is a problem my professor assigned from the textbook: Steam at a pressure o
ID: 1861794 • Letter: T
Question
This is a problem my professor assigned from the textbook:
Steam at a pressure of 0.08 bar and a quality of 93.2%
enters a shell-and-tube heat exchanger where it condenses
on the outside of tubes through which cooling water flows,
exiting as saturated liquid at 0.08 bar. The mass flow rate of
the condensing steam is 3.4 3 105 kg/h. Cooling water enters
the tubes at 158C and exits at 358C with negligible change
in pressure. Neglecting stray heat transfer and ignoring
kinetic and potential energy effects, determine the mass flow
rate of the cooling water, in kg/h, for steady-state operation.
I determined the mass flow rate of the cooling wate to be 9.1 * 10^ (6) kg/hr which is the answer.
but.....
my professor also asked for "Find the rate of heat flow from one stream to the other as well."
the correct answer is "heat rate = 7.6 x 108 kJ/hr"
I do not know how to get the heat rate.
Explanation / Answer
through the staem table
enthalpy at the inlet of condenser (h1) = 391 * .932*2273 = 2509 .4 kJ/kg
enthalpy at the outlet of condenser (h2) = 391 kJ /kg
heat flow rate = m*(h1-h2) = 3.43*10^5 *( 2509.4-391) = 7.3*10^8 kJ/hr
{ it is close to your answer ,, difference arises in answer is due to exploitation in steam table data )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.