An air conditioner based on the ideal vapor-compression refrigeration cycle uses
ID: 1861780 • Letter: A
Question
An air conditioner based on the ideal vapor-compression refrigeration cycle uses R134a as the working fluid. States and enthalpies are shown on the diagram. The air conditoner is used to cool a 0.25kg/s stream of air from 50 to 20 degrees centigrade. Heat transfer from the compressor can be neglected, and the changes in the kinetic and potential energies are negligible. Find the rate of cooling the air conditioner must provide and the required mass flow rate of the R134a. (ans: 7.54kW, 0.0630 kg/s)
P1=400kPa
x1=100%
h1=255.55 kj/kg
P2=1.6MPa
T2=62.9 centigrade
h2=284.27
P3=1.6MPa
x3= 0 %
h3= 135.93
P4=400kPa
Explanation / Answer
we know Cp of air = 1.006 kJ/kg
rate of cooling of air conditioner = m*cp* delta T = .25 * 1.006 * (50-20 ) = 7.545 kW
heat absorbed by the refrigerant = m*(h1-h3 )
this should be equal to rate of cooling of air conditioner
hence =>m*(h1-h3 ) = 7.545
m* (255.55-135.93 ) = 7.545
we get m = .06303 kg/s
mass flow rate of R134a = .06303 kg/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.