A force of 250N is applied to the wheel (at the center) as shown. The wheel has
ID: 1860190 • Letter: A
Question
A force of 250N is applied to the wheel (at the center) as shown. The wheel has a radius of 45cm, a mass of 4kg, and a moment of inertia (about the mass center) of 30kg-m2. Determine (a) the acceleration of the mass center and (b) the rotational acceleration of the wheel (assuming the wheel rolls without slipping).
Explanation / Answer
F=ma =250=4*a acceleartion of c.o.m=62.5m/s^2
torque=I*alpha 250*0.45=30*alpha rotational acceleration of the c.o.m=3.75rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.