check this please: A turbine in a dam converts potential energy to mechanical po
ID: 1859875 • Letter: C
Question
check this please:
Explanation / Answer
From the equation of continuity,
A1*V1 = A2*V2
therefore,V1 = A2*V2/A1
if A1 is very large,then the V1 is small which is true in this case.If the A1 is not considered large with respect to the A2,then A1 must be given to find different parameters.
Q = 30 = 0.785*(2.7^2)*V
therefore,V = 5.24 m/sec and the power P =rho_w*9.8*(z1-z2)*V*0.785*(2.7^2) =4113.70 KW
The sign depends upon your convention but the important point is that we get the work out of this system.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.