The pin-connected assembly shown in the figure consists of solid aluminum [E = 7
ID: 1859804 • Letter: T
Question
The pin-connected assembly shown in the figure consists of solid aluminum [E = 71 GPa] rods (1) and (2) and solid steel [E = 202 GPa] rod (3). Each rod has a diameter of 13 mm. Assume that a = 2.1 m, b = 1.3 m, and c = 0.9 m. If the normal stress in any rod may not exceed 120 MPa, determine (a) the maximum load P that may be applied at A. (in kN) (b) the magnitude of the resulting deflection at A. (in mm) Image: The figure has three solid rods. rod (3) is horizontal. Point A is the at the left of rod (3). rod (1) is diagonal with a positive slope on the right side of rod (3). rod (2) is diagonal with a negative slope on the right side of rod (3). P is on the left of rod (3) pointing to the left. the length of rod (3) is a. the length of the x axis of rod (1) and (2) is b. the y axis length of rod (1) and (2) is c.Explanation / Answer
the maximum stress is P = 120 MPa = 120 x 10^6 Pa
diameter of rod d = 13 mm = 13 x 10^-3 m
let F be the maximum load that can be applied at A
we know that
P = (F/A)
or F = P x A
where A = pi x (d^2/4)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.