Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An arresting hook is comprised of A36 steel and has a constanst thickness (t) al

ID: 1859013 • Letter: A

Question

An arresting hook is comprised of A36 steel and has a constanst thickness (t) along its entire lenght. The hood is subjected to an axial force of 50 kip which is resisted by a 0.6 in diamter pin installed in hole A which has ulitimate shear strength T-ult = 64 ksi


A) determine hooke's required thickness to the nearest 1/4 inch to prevent tensile or bearing failure if Sigma b-ult = 150 ksi and factor of safety of 1.5 is maintained. .

B) If hook is attained using a double lapse splice connection, will the pin fail? Again, assume a factor of sefety 1.5

C) determine what axial force would result in permant deformation at that thickness.


L1= 24, L2=18 b=3.0 d=0.6 r=0.3 c=1.5

Explanation / Answer

COMPLETE ANSWER


www.scribd.com/doc/25132123/Mechanics-of-Materials%u200E

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote