1.Water is the working fluid in a vapor power cycle. The pressure and temperatur
ID: 1858390 • Letter: 1
Question
1.Water is the working fluid in a vapor power cycle. The pressure and temperature at the turbine inlet are 1600 psia and 1100 oF, respectively, and the condenser pressure is 1 psia. The mass flow rate of steam entering the turbine is 1.4 x 106 lb/h. The cooling water in the condenser experiences a temperature increase from 60 oF to 80oF, with negligible pressure drop. The turbine and pump have isentropic efficiencies of 88%. For the cycle, determine:
(a) the net power developed, in hp.
(b) the rate of heat transfer to the working fluid passing through the steam generator, in Btu/h.
(c) the thermal efficiency of the cycle.
(d) the volumetric flow rate of cooling water entering the condenser, in ft3/min.
Explanation / Answer
AT p1=1600 psi and t1= 1100 degree F
h1=3613.9 kj/kg
s1=6.848 kj/kg-k
at 1 psi
s2=s1=6.848=sf+xsfg=0.551+x*7.722
x=0.8154
h2=hf+x*hfg=162.4+0.8154*2410.2=2127.82 kj/kg
h3=hf(at 1psi)=162.4kj/kg
v3=vf=0.0010068m^3/kg
Wp=v3*(p2-p1)=h4-h3
11.099=h4-162.4
h4=173.49 kj/kg
mf=1.4*10^6lb/h=176kg/s
a)power=176(h1-h2)=262140.11 kj/s=351394.26hp
b)Q=176(h1-h4)=605512 kj/s=159.41 btu/h
c)efficiency=(h1-h2)-(h4-h3)/(h1-h4)=42.47%
d)volum flow rate=mf*v2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.