570 kJ/min and the Power is 2 65 kw. Determine the rate at which water is cooled
ID: 1857470 • Letter: 5
Question
570 kJ/min and the Power is 2 65 kw. Determine the rate at which water is cooled, in L/min and the COP of the refrigerator. The specific heat of water is 4.18 kJ/Kg degree C and its density is 1 kg/L. Answers: 5.46 L/min, 2.58 A heat pump is used to maintain a house at a constant temperature of 23 degree C. The house is losing heat to the outside air through the walls and the windows at a rate of 60,000 kJ/h while the energy generated within the house from people, lights, and appliances amounts to 4000 KJ/h. For a COP of 2.5, determine the required power input to the heat pump. Answer: 6.22 kW Water enters an ice machine at 55 degree F and leaves asExplanation / Answer
Heat rejected from house Q1 = 60,000 kJ / hr
Heat taken from sources Q2 = 4000 kJ / hr
COP = (Q1 - Q2)/ W
So, W = (Q1 - Q2) / COP
W = (60,000 - 4,000) / 2.5
W = 22,400 kJ / hr = 22,400 / (60*60) kJ / s = 6.22 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.