A uniform rigid bar with a mass m = 12kg and L = 1m is connected to linear sprin
ID: 1855980 • Letter: A
Question
A uniform rigid bar with a mass m = 12kg and L = 1m is connected to linear springs and damper as shown in Figure 1 where the bar is at its static equilibrium position. Then small disturbance is provided and the rigid bar undergoes small oscillation about point O. The angle between the rigid bar and its static equilibrium position has a time history of response that is shown below. Times and values of local maxima of theta (t) are summarized in the following table. the equation of motion provided Jo = 7/48ml2 the damped frequency of the system the natural frequency of the system the value of k the damping constant of the dashpotExplanation / Answer
there is supposed be a table which gives some relevant values. From the values provided in the image from you, the values that you ask can't be provided. The formulae are natural frequency = sqrt(k/m) damped prequency = natural frequency* sqrt (1-zeta^2) Other two values will come when you see the table.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.