Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two resistors are given: R1 = 470 ohms and R2 = 1,200 ohms (a) The two resistors

ID: 1854004 • Letter: T

Question

Two resistors are given: R1 = 470 ohms and R2 = 1,200 ohms (a) The two resistors are connected in series with a 48 V source. Calculate the series equivalent resistance. Sketch the schematic diagram of the circuit with the two resistors. Calculate the current. Calculate the voltage across each resistor. Calculate the power absorbed by each resistor. Calculate the source power. (b) The two resistors are connected in parallel with a 12 V source. Calculate the parallel equivalent resistance. Sketch the schematic diagram of the circuit with the two resistors. Calculate the current in each resistor. Calculate the power absorbed by each resistor. Calculate the source current and power. Hint: You can think of the source as a battery delivering power to the circuit. The resistors are absorbing power

Explanation / Answer

a) eq. resistance = 1200+470

=1670

current = 48/1670

=28.7 mA

power = v^2/r

=1.38 W

b)parallel resistance = r1r2/r1+r2

=337.734

current in resistor 1 = 48/ 1200

=40 mA

current in resistor 2 =48/ 470

=102.1 mA

power absorbed by resistor 1 = V^2/r

= 48*48/1200

=1.92 W

power absorbed by resistor 2 =48*48/470

=4.9W

sourece current = 142.1 mA

source power = 1.92+4.9

=6.82 W

hope my answer is correct and please appreciate my help by awarding me karma points

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote