You need to estimate the power requirements for a 2 times 4 m2 vertical surface
ID: 1853614 • Letter: Y
Question
You need to estimate the power requirements for a 2 times 4 m2 vertical surface that needs to be maintained at 80 degreeree C. The surface is cooled by air at 23 degreeree C, and it also "sees" the surrounding surfaces which also are at 23 degreeree C. From material covered in subsequent chapters, you estimate that the average convective heat transfer coefficient is 6 W/m2 -K. You also estimate from data in the Appendix of the textbook that the emissivity of the surface is about 0.8. Determine the convective and radiative heat losses, as well as the electrical power requirement.Explanation / Answer
area of the sheet = 2*4 = 8 m^2 convective loss = h A (T -T surface) = 6 *8 (80-23) =2736 W radiation loss = .8 *5.67 *10^-8*(373^4- 296^4)*8 = 4238.55277 W hence power requirements = convective loss+radiation loss = 6974.55277 w
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.