Sphere A is suspended from a 2-m long wire and it is released from rest when the
ID: 1852804 • Letter: S
Question
Sphere A is suspended from a 2-m long wire and it is released from rest when the wire makes angle theta with the vertical. Cart B is at rest until it is struck by the sphere. The mass of the sphere is 3 kg and the mass of the cart is 15 kg, and the coefficient of restitution is e=0.8. Find the angle theta that will make the speed of cart B equal to 1 m/s immediately after impact. The answer is 44.2 degrees. Thanks in advance!
Sphere A is suspended from a 2-m long wire and it is released from rest when the wire makes angle theta with the vertical. Cart B is at rest until it is struck by the sphere. The mass of the sphere is 3 kg and the mass of the cart is 15 kg, and the coefficient of restitution is e=0.8. Find the angle theta that will make the speed of cart B equal to 1 m/s immediately after impact. The answer is 44.2 degrees. Thanks in advance!Explanation / Answer
Let angle be a mgl(1-cos)a=.5mu^2 u - speed at lower pint Also 15*1+3v1=3u 1-v1=.8u u=10/3 gl(1-cosa)=.5*100/9 Solve for a a=arccos(.717)=44.2 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.