A gaseous fuel contains the following fuels on a molar basis: H2 2%, CH4 64% and
ID: 1852302 • Letter: A
Question
A gaseous fuel contains the following fuels on a molar basis: H2 2%, CH4 64% and C2H6 34%. Determine the air to fuel ratio required (on a mass basis) to burn the fuel with 20% excess air. If the air is at 27C and 98 kPa, what volume of air is required to burn a kg of fuel?Explanation / Answer
if you assume your products are CO2, H2O and SO3 and your compound is CwHxOySz... CwHxOySz + n O2 ------> w CO2 + x/2 H2O + z SO3 oxygen on left = y + 2n oxygen on right = 2w + x/2 + 3z y + 2n = 2w + x/2 + 3z 2n = 2x + x/2 + 3z - y n = w + x/4 + 3z/2 - y/2 and n = moles O2... air is 21% oxygen by moles and air has molar mass = 29 g/mole n moles O2 x (100 moles air / 21 moles O2) = 4.76 x n moles air 4.76 n moles air * ( 29 g air / mole air) = 138*n grams air substituting... mass air in grams = 138 * (w + x/4 + 3z/2 - y/2) mass air in grams = 138w + 34.5x + 207z - 69y this gives mass air in grams / mole of fuel since 1 mole = grams / mw = 1000 g / mw = 1000/(12w+x+16y+32s).... mass air in grams for 1 kg fuel = (138w + 34.5x + 207z - 69y)*1000 / (12w + x + 16y + 32s)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.