The answers should be same that in below. I need complete answers. Steam in supp
ID: 1851254 • Letter: T
Question
The answers should be same that in below. I need complete answers.
Explanation / Answer
Refer http://www.waterproperties.eu for data and interpolation P1 = 40 bar T1 = 350 deg Celsius h1 = 3093.08 kJ/kg s1 = 6.5838 kJ/kgK x2 =1 s2 = 6.5838 kJ/kgK T2 = 180 deg Celsius h2 = 2777.07 kJ/kg (Thro interpolation) P2 = 10.02700 bar P3 = 10.02700 bar T3 = 350 deg Celsius h3 = 3157.65 kJ/kg s3 = 7.3005 kJ/kgK P4 = 0.035 bar s4 = 7.3005 kJ/kgK h4 = 2183.56 kJ/kg P5 = 0.035 bar x5 = 0 (condenser exit) h5 = 111.84 kJ/kg Neglect Pump Work therefore Q (boiler ) = (3093.08 - 111.84) + (3157.65-2777.07) = 3361.82 kJ/kg W (turb) = (3093.08 - 2777.07) + (3157.65 - 2183.56) = 1290.1 kJ/kg Eff = 1290.1/3361.82 = 0.38375 Spec. Steam Consumption = 3600/Work = 3600/1290.1 = 2.7904 kg/kWhr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.