The answers are below, I just want to know how they are found. 1. Reactant A dec
ID: 982285 • Letter: T
Question
The answers are below, I just want to know how they are found.
1.
Reactant A decomposes into product B according to the equation A(g) ® B(g), for which Kc = 0.156 at 400ºC. 0.550 mol of A was injected into a 2.00 L reaction vessel at 400ºC. Calculate the concentration of A at equilibrium.
D)
0.238 M
2.
For the nitrogen fixation reaction 3H2(g) + N2(g) ® 2NH3(g), Kc = 6.0 ´ 10–2 at 500°C. If 0.250 M H2 and 0.050 M NH3 are present at equilibrium, what is the equilibrium concentration of N2?
C)
2.7 M
1.
Reactant A decomposes into product B according to the equation A(g) ® B(g), for which Kc = 0.156 at 400ºC. 0.550 mol of A was injected into a 2.00 L reaction vessel at 400ºC. Calculate the concentration of A at equilibrium.
D)
0.238 M
2.
For the nitrogen fixation reaction 3H2(g) + N2(g) ® 2NH3(g), Kc = 6.0 ´ 10–2 at 500°C. If 0.250 M H2 and 0.050 M NH3 are present at equilibrium, what is the equilibrium concentration of N2?
C)
2.7 M
Explanation / Answer
Kc = Concentration of products at equilibrium / Concentration of reactants at equilibrium
1) A ------------> B Kc = 0.156
Initial [A]= moles / volume of vessel = 0.55 mol / 2 L = 0.275 M
A ------------> B
Initial 0.275 M 0
at equilibrium 0.275 - X X
Kc = [B]/[A]
0.156 = X / 0.275 -X
0.0429 -0.156 X = X
X = 0.0429 / 1.156 = 0.037 M
Hence, Concentration of A at equilibrium = 0.275 -X = 0.275 - 0.037 = 0.238 M
[A]eq = 0.238 M
2) 3H2(g) + N2(g) -------------> 2NH3(g) Kc= 6.0 x 10–2 =0.06
Given that 0.250 M H2 and 0.050 M NH3 are present at equilibrium.
Kc = [NH3]2 / [H2]3 [N2]
0.06 = [0.05]2 / [0.25]3 [N2]
[N2] = 2.7 M
Therefore, equilibrium concentration of N2 = 2.7 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.