An open system has two mass flow inlets and one exit. The energy flow rates of t
ID: 1848224 • Letter: A
Question
An open system has two mass flow inlets and one exit. The energy flow rates of the twoinlets are 385 Btu/hr and 431 Btu/hr. The energy flow rate associated with the exit flow
is 362 Btu/hr. The system is experiencing two mechanical power inputs of 4 hp and 5 hp.
In addition, there is one electrical power output of 6 kW. The system is gaining heat
from an external source at a rate of 300 Btu/min. It is simultaneously losing heat at a rate
of 10,000 Btu/hr. Determine the energy transport rate for this system (express your
answer in Btu/hr). Is the system gaining energy, losing energy, or is it operating in a
steady state (i.e., no gain or loss)?
Explanation / Answer
the inputs :- 4 hp = 10180 Btu/hr 5hp = 12720 Btu/hr the two inlets = 385 + 431 Btu/hr external source = 300 Btu/min = 18000 Btu/hr total input energy flow rate = 41716 Btu/hr the output ;- outlet = 362 Btu/hr electrical power output = 6 kW = 20470 Btu/hr losing heat = 10000 Btu/hr total output energy flow rate = 30832 Btu/hr Energy transport rate = 10884 Btu/hr As the input energy flow rate is more than the output flow rate, the system is gaining energy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.