A rigid chamber contains 100 kg of water at 500 kPa, 100 C. A paddle wheel stirs
ID: 1847980 • Letter: A
Question
A rigid chamber contains 100 kg of water at 500 kPa, 100 C. A paddle wheel stirs the water at 1000 rpm with a torque of 100 N-m while an internal electrical resistance heater heats the water, consuming 10 amps of current at 110 Volts. Because of thin insulation, the chamber loses heat to the surroundings at 27C at a rate of 1.0 kW. Determine (a) the rate of shaft work transfer (in kW), (b) the electrical work transfer (in kJ) in 10 s, (c) the rate of heat transfer (in kW). Include the sign in all your answers. (d) Determine the change in stored energy E of the system in 10 s (in kJ). Neglect KE and PE.Explanation / Answer
a) rate of shaft work transfer = T*w = 100*[(1000*2*pie) / 60] = 10.47 kW b) electrical work transfer = V*I*t = 110*10*10 = 11000 J = 11 kJ c) Q' = Q'in - Q'out Q' = T*w + V*I*t - heat loss Q' = 10.47 + 1.1 - 1 = 10.57 kW d) change in internal energy = Q'*t = 10.57*10 = 105.7 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.