A rifle is aimed horizontally toward the center of a target100 m away. If the bu
ID: 1740578 • Letter: A
Question
A rifle is aimed horizontally toward the center of a target100 m away. If the bullet strikes 10 cm below the center,what was the velocity of the bullet? (ignore air friction) A stone is thrown at an angle of 30 degrees above thehorizontal from the top edge of a cliff with an initial speed of 12m/s. A stop watch measures the stone's trajectory time fromtop of cliff to bottom to be 5.6 s. What is the height of hecliff? ( g=9.8 m/s^2 and air resistance is negligible) A rifle is aimed horizontally toward the center of a target100 m away. If the bullet strikes 10 cm below the center,what was the velocity of the bullet? (ignore air friction) A stone is thrown at an angle of 30 degrees above thehorizontal from the top edge of a cliff with an initial speed of 12m/s. A stop watch measures the stone's trajectory time fromtop of cliff to bottom to be 5.6 s. What is the height of hecliff? ( g=9.8 m/s^2 and air resistance is negligible)Explanation / Answer
first question, not sure. Second question: t=5.6s v initial=12 m/s g=9.81 m/s^2 use equation y=1/2 gt^2 y=1/2 (9.81 m/s^2)(5.6s)^2 y=153.82m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.