The steel pipe is supported on the circular base plate and concrete pedestal. Th
ID: 1843582 • Letter: T
Question
The steel pipe is supported on the circular base plate and concrete pedestal. The applied force is 500 kN. and the normal failure stresses for steel and concrete are (sigma_fail)_st = 350 MPa and (sigma_fail)_con = 25 MPa. respectively. The thickness of the pipe is t = 5 mm and the base plate has a radius of 150 mm (Figure 1) Determine the factor of safety against failure of the steel. Express your answer using three significant figures. Determine the factor of safety against failure of the concrete Express your answer using three significant figures.Explanation / Answer
For steel
Area = (pi*D*t) = 3141.59 mm2
Safe load for steel = 350*3141.59 = 1099.55 KN
FOS = 1099.55/500 = 2.2
For concrete
Area = (pi/4)(D2) = 70685.83 mm2
Safe Load = 25*70685.83 = 1767.14 KN
FOS for concrete = 1767.14/500 = 3.534
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.