A particular filter was tested for compliance by passing a test dust through the
ID: 1842470 • Letter: A
Question
A particular filter was tested for compliance by passing a test dust through the filter medium at 32 L/min for 90 minutes. Before the test, the pressure drop through the filter was 17 mm H2O at a flow rate of 85 L/min and after the test was 43 mm H2O at a flow rate of 85 L/min. The test dust was at a concentration of 54 mg/m3 . If this filter element were to be used by a worker for an extended time, breathing at a rate of 40 L/min (average), how often will the filter element have to be changed if the worker’s pressure drop tolerance is 35 mm H2O and if he is breathing a dust which is at an average concentration of 16 mg/m3 .
Note that if the worker’s respiration rate is 40 L/min, remember that he spends only about half of the time inhaling, and the other half exhaling. Thus the flow rate through the filter during inhalation is more than 40 L/min.
Explanation / Answer
The mass of the dry soil particles is given by (m2-m1) = 20.00g
The mass of water displaced by the soil particles given by
(m4-m1) - (m3-m2)
= (50.03) -(42.48) = 7.55g
Gs = (m2-m1)/[(m4-m1)-(m3-m2)]
= (20.00g)÷(7.55g)
= 2.65
For the sample of natural soil, the unit weight is equal to the actual weight divided by the
total volume,
= (1kg × 9.81N/kg × 0.001kN/N) ÷ (0.52×10-3m3)
= 18.865 kN/m3
The water content w = mw/ms = 0.27. For the 1kg sample, we know that mw+ms = 1kg,
hence
1.27 × ms = 1kg
ms = 0.7874kg and mw = 0.2126kg
The volume of water vw = mw/w
= 0.2126kg ÷ 1kg/litre
= 0.2126litre
The volume of solids
vs = ms/s
= 0.7874kg÷2.65kg/litre
= 0.2971litre
The specific volume v is defined as the ratio vt/vs = 0.52litre/0.297litre
v = 1.75
The saturation ratio is given by the volume of water divided by the total void volume,
=0.2126litre ÷(0.52litre - 0.297litre) = 0.9534
Sr = 95.34%
If the soil were fully saturated, the volume of water would be (0.52litre - 0.297litre) =
0.223litre. The mass of water would be 0.223kg, and the water content would be
0.223kg ÷0.7874kg
W saturates = 28.32%
The overall mass of the 0.52litre sample would be 0.223kg + 0.7874kg = 1.0104kg, and its
unit weight (1.0101kg × 9.81N/kg × 10-3kN/N) ÷ (0.52×10-3m3)
sat = 19.06kN/m3
If the soil were dry but had the same specific (and overall) volume, the mass would be equal
to the mass of solids alone, and the unit weight would be
(0.7874kg × 9.81N/kg ×10-3kN/N) ÷(0.52×10-3m3)
dry = 14.86 kN/m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.