A double-pipe heat exchanger is to cool 0.06 kg/s of benzene from 360 K to 300 K
ID: 1842067 • Letter: A
Question
A double-pipe heat exchanger is to cool 0.06 kg/s of benzene from 360 K to 300 K with a flow of 0.04 kg/s of water enters the inner copper tube pipe (1 cm ID, thickness 1 mm, k = 290 W/m K) at 290 K (Cp = 4.175 kJ/kg.K). If the benzene flows through outer annular of 2 cm diameter
?i) under these condition show whether it suitable to use counter or parallel flow ?heat exchanger type? explain your answer.
?ii) determine the overall heat transfer coefficient.
?iii) determine the required length for the exchanger.
?iv) wall temperature Tw.
?v) the effectiveness of the exchanger.
?vi) if a 50% reduction in q is noticed after a service period, determine the fouling ?factor on the outer side in (m2K/w), the fouling coefficient on the tube side may ?be taken as 5000 W/m2K .
(For benzene: ? = 868 kg/m3, Cp = 1.88 kJ/kg.K, k = 0.15 W/m.K, ? = 0.65×10-3 kg/m.s, NPr = 8.14 ).
Water 004 kg/s Benzene 0.06 kg/s. Tin 360K. Tout 300K. 0.5 cm 1 cm Thidkiness 1 mmExplanation / Answer
solution;
1)here inner daimeter of copper tube is given by
di=1*10^-2 m
do=1.2*10^-2 m
2)here amount of heat transfer is given by
Q=mCph*(Th1-Th2)=.06*1880*(360-300)=6768 watt
3)here by energy balance exit temperature of water is
mh*Cph*(Th1-Th2)=Mc*Cpc(Tc2-Tc1)
Tc2=330.5269 K
here mean temperature difference by LMTD is given by
dTm=dT1-dT2/ln(dT1/dT2)=(29.47-10)/ln(29.47/10)=18.0146 K
3)here overall heat transfer coefficienty is given by
Uo=1/[(do/di*hi)+(do*ln(do/di)/2K)+(di/do)(1/ho)]
hi=5000 w/m2k
vo=mh/density*A=.06*4/[868*pi*((2*10^-2)^2-(1.2*10^-2)^2]=.3437 m/s
hydraulic diamter=Dh=4/A/P=Do-Di=2-1.2=.8 cm
reynold number is
Re=density*Vo*Dh/mu=3672.8
Nu=.023*Re6.8*Pr^.3
Nu=30.6841
Nu=ho*Dh/K
ho=575.32 w/m2k
here overlall heat transfer coefficient is given by
Uo=1/[(do/di*hi)+(do*ln(do/di)/2K)+(di/do)(1/ho)]=590.93 w/m2k
4)from that area and length is given by
Q=Uo*Ao*dTm
Ao=6768/590.93*18.01
Ao=2*pi*Ro*L
L=16.8642 m
hence length of heat exchanger is L=16.8642 m
5)here effectiveness of heat exchanger is given by
mh*Cph<mc*Cpc
e=Th1-Th2/Th1-Tc1
e=.8571
and capacity ratio as
C=mh*Cph/mc*Cpc=.675
6)here wall temperature is given by
mean inner tube temperatureTi=Tc1+Tc2/2=310.26 K
mean outer fluid temperatureTo=Th+Th2/2=330 K
here Q is passing through outer fluid to tube wall,then tube inner surface and then to inner fluid serially adn hence value of Q is constant,so wall temperature is given by
Q=ho*Ao*(To-Tw2)
6768=575.32*.6357*(330-Tw2)
Tw2=311.49 K
and at inner surface of tube it is given by
Q=(Tw1-Tw2)*2*pi*L*K/ln(r2/r1)
Tw1=311.449 K
7)correction factor for foulling is
Q=Uo*Ao*F*dTm
F=1.00
for fouling Q1=Q/2
Q1=Uo*Ao*F*dTm
correction factor F=2.00028
and fouling coefficnet is given by
which gives Uo1*Ao1=.5*Uo*Ao=187.825
Uo*Ao=375.65
so fouling resistance or fouling factor is
Rf=1/Uo1*Ao-(1/Uo*Ao)=2.6620 m2K/W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.