The piston-cylinder device shown on the left is a cylinder in a spark ignition e
ID: 1841623 • Letter: T
Question
The piston-cylinder device shown on the left is a cylinder in a spark ignition engine. Below are engine specs for a BMW M5 Sedan with a Twin Turbo V-8: cylinder stroke 8.9 cm cylinder bore 8.9 cm compression ratio 10 number of cylinders 8 The engine is designed to operate with surroundings at STP conditions and a cycle reaching a maximum pressure of 90 atm in the cylinder. Model the cycle as an ideal Otto cycle with the cold air standard and create a table listing the pressure, temperature and volume (extensive) for the working fluid at each stage (ignore exhaust & intake strokes).Explanation / Answer
For ideal Otto cycle, these are the different states.
State 1-2: Isentropic Compression
State 2-3: Constant volume Combustion
State 3-4: Isentropic expansion
State 4-1: Constant volume blowdown
For STP conditions, P1 = 100 kPa, T1 = 25 deg C = 298 K
For each cylinder, displaced volume Vdisp = pi/4 * Bore2 * Stroke
= 3.14/4 * 8.92 * 8.9
Vdisp = 553.4 cm3
Compression ratio r = (Vdisp + Vc) / Vc........where Vc = Clearance volume
10 = (553.4 + Vc) / Vc
Vc = 61.49 cm3
Volume at state 1, V1 = Vdisp + Vc = 553.4 + 61.49 = 614.89 cm3
Volume at state 2, V2 = Vc = 61.49 cm3
Since process 2-3 is constant volume, V3 = V2 = 61.49 cm3
Since process 4-1 is constant volume, V4 = V1 = 614.89 cm3
Now for isentropic compression, P2 / P1 = (V1 / V2)n............where n = 1.4 (Specific heat ratio for ideal air)
P2 / 100 = (614.89 / 61.49)1.4
P2 = 2511.88 kPa
By ideal gas equation, P1*V1 / T1 = P2*V2 / T2
T2 = (P2 / P1)*(V2 / V1)*T1
T2 = (2511.88 / 100)*(61.49 / 614.89)*298
T2 = 748.5 K = 475.4 deg C
Given, P3 = 90 atm = 9119.25 kPa
For constant volume combustion process, P3/T3 = P2 / T2
T3 = (P3 / P2)*T2
T3 = (9119.25 / 2511.88) * 748.5
T3 = 2717.4 K = 2444.2 deg C
For isentropic expansion, P4 / P3 = (V3 / V4)n
P4 = (61.49 / 614.89)1.4 * 9119.25
P4 = 363 kPa
Using ideal gas relationship, P3*V3 / T3 = P4*V4 / T4
T4 = (P4 / P3)*(V4 / V3)*T3
T4 = (363 / 9119.25)*(614.89 / 61.49)*2717.4
T4 = 1081.8 K = 808.7 deg C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.