Transformer Problem: A 480V ~ 120 V, 60 Hz transformer has its high voltage wind
ID: 1840676 • Letter: T
Question
Transformer Problem: A 480V ~ 120 V, 60 Hz transformer has its high voltage winding connected to a 440V supply. and low side to a 2 ohm 30 degree load. Assuming the transformer is ideal, determine: Secondary voltage; Secondary current; Primary current; Input impedance at the primary terminals: P, Q. and S; S in polar form (get the correct + or - on); Draw the power triangle and label the sides. e). f), and fc) are tor the load side. Now suppose the transformer is not ideal, and an open circuit test reveals the following V_pri vs. I_pri curve:Explanation / Answer
480/120 V transformer
Turns ratio N2/N1= V2/V1=I1/I2=120/480 =0.25
(a) Primary Volatege V1=440 V
Secondary Voltage V2=V1*N2/N1=440*0.25=110 v
So V2=110 V
(b)Secondary current I2= V2/Z where is Z is secondary side impedance
I2=110/2<30=55 <-30o A
I2=55 <-30o A
(c) Primary current I1=I2*N2/N1=55<-30o *0.25=13.75<-30o
I1=13.75<-30o
(d) Input Impedance Zi=Z*(N1/N2)^2=2<30o*(16)=32<30o
Zi=32<30o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.