Transfer Pricing Aulman Inc. has a number of divisions including a Furniture Div
ID: 2524660 • Letter: T
Question
Transfer Pricing Aulman Inc. has a number of divisions including a Furniture Division and a Motel Division. The Motel Division owns and operates a line of budget motels located along major highways. Each year, the Motel Division purchases furniture for the motel rooms. Currently, it purchases a basic dresser from an outside supplier for $50. The manager of the Furniture Division has approached the manager of the Motel Division about selling dressers to the Motel Division. The full product cost of a dresser is $29. While the Furniture Division has been operating at capacity (50,000 dressers per year) and selling them for $50 each, it expects to produce and sell only 40,000 dressers for $50 each next year. The Furniture Division incurs variable costs of $12 per dresser. The Motel Division needs 10,000 dressers per year; the Furniture Division can make up to 50,000 dressers per year. The company policy is that all transfer prices are negotiated by the divisions involved. Required: 1. What is the maximum transfer price? Which division sets it? Motel Division 2. What is the minimum transfer price? Which division sets it? Furniture DivisionV 3. Suppose that the two divisions agree on a transfer price of $34. What is the benefit for the Furniture Division? For the Motel Division? For Aulman Inc. as a whole? Benefit to Furniture Division Benefit to Motel Division Benefit to companyExplanation / Answer
Part (1)
Maximum transfer price which Motel division would like to pay will be the current purchase price from outside market i.e. $50
Part (2)
Calculation of Minimum Transfer price to be charged by Furniture Division-
Cost to be incurred due to transfer = $12
So, Minimum transfer price would be $12
Note- No contribution will be lost by the Furniture Division,as there is spare capacity to produce 10,000 dressers, because there is demand of 40,000 dressers from outside market next year.
Part (3)
Calculation of Profit if transfer is not made-
Furniture Division
Sales = (40,000 dressers* $50 per dresser) = $2,000,000
Less- Variable Costs= (40,000* $12) = $480,000
Contribution = $1,520,000
Less- Fixed Costs = (29-12)*50,000 = $850,000
Profit = $670,000
Motel Division
Purchase Cost from Outside Market = (10,000 Dressers*$50) = $500,000
Company as a whole
Profit of Furniture Division- Cost of Motel Division
= $670,000-$500,000
= $170,000
Calculation of profit if transfer is made at $34 -
Furniture Division
Sales in outside market = (40,000*$50) = $2,000,000
Add- Transfer to Motel Division = (10,000*$34) = $340,000
Total Receipts = $2,340,000
Less- Variable Costs = (50,000*$12) =$600,000
Contribution = $1,740,000
Less - Fixed Costs = $850,000
Profit = $890,000
Motel Division
Transfer Cost = (10,000*$34) = $340,000
Company as a whole
Profit of Furniture Division- Cost of Motel Division
= $890,000-$340,000
= $550,000
So, from the above analysis-
Benefit to Furniture Division = $890,000-$670,000
= $220,000
Benefit to Motel Division = $500,000-$340,000
= $160,000
Benefit to Company as a whole = $550,000-$170,000
= $380,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.