Answers for Part A) 7.0s Part B) x=670 ft Part C) y=110 ft I just want to know h
ID: 1838366 • Letter: A
Question
Answers for Part A) 7.0s Part B) x=670 ft Part C) y=110 ftI just want to know how to get these answers A U.N. starvation-relief plane dives at angle 53° with the vertical and releases a parcel at an altitude of 2400 ft. The parcel strikes the level ground 5 sec after release. Neglect air resistance (and assume the parcel is shock-proofed). (a) What was the speed of the plane at the instant of release? (b) How far did the parcel travel horizontally during its flight? (c) What are the horizontal and vertical components of the parcel's velocity just before it strikes the ground?
Explanation / Answer
Here ,
theta = 53 degree
t = 5 s
height , t = 2400 feet
a) let the speed of the plane at the instant is u
2400 = u * sin(53) * 5 + 0.5 * 32.17 * 5^2
solving for u
u = 500.32 feet/s
the speed of the plane at the time of release is 500.32 feet/s
b)
horizontal distance = 500.32 * cos(53) * 5 feet
horizontal distance = 1505 feet
c)
at the ground
horizontal velocity = 500.32 * cos(53)
horizontal velocity = 301 feet/s
vertical velocity = 32.17 * 5 + 500.32 * sin(53)
vertical velocity = 560.4 feet/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.