Your friend, Sally Geek, knows you are taking physics 132 at Calpoly Pomona. She
ID: 1836914 • Letter: Y
Question
Your friend, Sally Geek, knows you are taking physics 132 at Calpoly Pomona. She invites you to go on a long journey with her into space in her small spaceship of mass 1000kg. Using thermodynamics approach, she tells you that stellar bodies can be assumed to have an average mass of 10^30kg (mass of the sun), and to move with a random velocity of 10 km/s. She wants to know the average velocity the rocket will reach after a very long time. You asked her, "what happens if we fall into a star?" She tells you to neglect the possibility of that happening.Explanation / Answer
In order to have 1mm diameter hole, you must cut to bottom part. So, let's find how long to be cut:
6cm / 10 cm = 1mm / cut-part
cut-part = 10/6 = 1.67 mm
So, the height of the cone now is 10cm-1.67mm = 9.833 cm
P = rho . g . h = 1.2 x 10 x 9.833 10^-3 = 0.118 N/cm^2 = 1180 N/m2 or 1180 pascal
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.