A unit of power often used for electric motors is thehorsepower (hp), which equa
ID: 1830393 • Letter: A
Question
A unit of power often used for electric motors is thehorsepower (hp), which equals 746W. A small electric car is equipped with a40-hp electric motor. How much energy does the motor deliver in one hour, assumingthe motor is operating at maximum power for the whole time?please some one help me in this problem? A unit of power often used for electric motors is thehorsepower (hp), which equals 746W. A small electric car is equipped with a40-hp electric motor. How much energy does the motor deliver in one hour, assumingthe motor is operating at maximum power for the whole time?
please some one help me in this problem?
Explanation / Answer
Given 1hp = 746W therefore 40hp = 746 * 40 = 29840W time , t = 1hour therefore the energy is givenby, E = power *time E = 29480 * 1W-hr E= 29.48 kWh Hope this helpsyou.........!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.