A NCSU student turned on his/her 150 W fan inside his/her room, 4m * 6m * 6m, be
ID: 1827209 • Letter: A
Question
A NCSU student turned on his/her 150 W fan inside his/her room, 4m * 6m * 6m, before going to class in the morning of a summer day, excepting to find his/her room cooler when he/she returns at night. Assume all doors and windows are perfectly closed and suppose the room insulation is in optimal conditions (outragenously unreasonable). so that there is no heat transfer from the surroundings. determinethe room temperature when the student comes back. 10 h after leaving in the morning. Assume that the total mass of air in the room is 173kg, for which CV= 0.718kj kg^-1 k^-1. The room temperature in the orning was 15 C
Explanation / Answer
Mass of air in room = 173 kg
Q = 150 * 10 * 3600 = 5.4*10^3 kJ
Q = m*c*cT
dT = 5400 / 173 * 0.718 = 43.47 C
so, Tf = 58.47 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.