A pressure gage located 1 m off the bottom the bottom in water 10 m deep measure
ID: 1825992 • Letter: A
Question
A pressure gage located 1 m off the bottom the bottom in water 10 m deep measures an average maximum pressure of 100 kN/m having an average fluctuation period of 12 s. Determine the height and period of the wave causing the measured pressure fluctuation.Explanation / Answer
p + dp = 100 kN/m2 => dp = 100000 - (10*1000*9.8) => dp = 2000 N/m2 This dp corresponds to the height of the wave from the surface of water. => dp = 1000 * h * 9.8 => h = 2000 / (1000*9.8) => h = 10 / 49 = 0.204 m Thus the height of the wave = 0.204 m or 20.4 cm The period will be twice as that of the avg. fluctuation period i.e., T = 2*12 = 24 s please rate me
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.